, Wielki leksykon uzbrojenia - Wrzesień 1939 ďťż

Wielki leksykon uzbrojenia - Wrzesień 1939

Niszczarka do głowy
Rusza kolejna seria mini książeczek popularnie traktujących temat Września 1939. Zakupiłem ostatnimi dniami nr. 1 - poświęcony 7TP.

http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,wielki-leksykon-uzbrojenia-wrzesien-1939,12418


... bardzo zaciekawił mnie nowy wzór kombinezonu pancernego wprowadzony w 1938 roku, który widać na zdjęciu oficera na stronie 41. Może nie tyle sam kombinezon, a konkretnie detale oporządzenia. Pierwsza ciekawostka - smycz widoczna przy pistolecie Vis. Pistolet w kaburze przepisowej, noszony "po pancerniacku" na lewej stronie ciała. Kabura na samej szlufce, bez pasa naramiennego. Co ciekawsze, pistolet nie ma regulaminowej smyczy, a coś zupełnie nie podobnego do niej. Bardzo mnie ten temat zaciekawił, czy ktoś wie może coś więcej na ten temat ?


Bolek zapodaj porę fociszy z tej pozycji. Nie wiem czy ładować kasę w to bo boję się że to może być kolejne wydanie w stylu gazety wojenne itp
... cena to 6,99 zł, a foty masz w linku powyżej w portalu "DoBroni"
Tez kupiłem z pewna dozą nieśmiałości, że to będzie kolejna seria dla średnio rozgarniętych gimnazjalistów. Ale znajomy Pan z Kolportera miał już egzemplarz rozpakowany i właśnie sobie czytał. Rzut oka na stopkę redakcyjną pozwolił się zorientować, że może być OK. Śmietanka fachowców. Fajne foty, fajny tekst, dla mnie coś stylem jak artykuły np w STRZALE. No i ciekawostki m.in te o których wspomniał Bolek. Może nie wszystkie numery ale niektóre na pewno będę kupował.


Niestety zupełnie nie mogę napisać choćby słowa uznania co do I tomu nowego wydawnictwa ( no może po za ceną , ale tylko Nr.I kolejne mają już kosztować 14.99 za egzemplarz ).
Przyznam, że temat - Broń pancerna W.P. 1939 nie jest moim głównym "konikiem" , jednak na półce u siebie odnalazłem bez problemu kilka wydawnictw, które prezentują dużo wyższy poziom.
Uważam, że tom I nowej serii dotyczący Czołgu lekkiego 7 TP to poziom co najwyżej popularny , skierowany do początkującego miłośnika tematu.
W sumie to może i dobrze

Ja osobiście oczekuję nadal monografii czołgu 7TP , poziomem zbliżonym do Monografii Lotniczej nr.100 PZL.37 Łoś.(praca zbiorowa).
Chyba raczej nikt nie spodziewał się po tej pozycji opracowania ponad poziomem popularnym. Mnie interesuje, podobnie jak seria WKKP, głównie przez relatywnie niską cenę za która dostaję sporo zdjęć w dobrej jakości - łatwych do namierzenia w razie potrzeby, skatalogowanych i opisanych. Treść to od dawna raczej nic nowego ... serię WKKP raczej np. tylko przeglądam własnie pod kątem smaczków na zdjęcia (a jest ich b. dużo), niż pod kątem lektury.
Serię o pięknym tytule " Wielka Księga Kawalerii Polskiej 1918 - 1939 " ( rozumiem Bolku, że ten tytuł miałeś na myśli ) mogę z czystym sumieniem polecić każdemu miłośnikowi tematu ( na każdym etapie rozwijania swego hobby ).
Do chwili obecnej ukazało się 25 tomów. Sam kupuję po 2 szt. każdego numeru .
Faktycznie jest mnóstwo NOWYCH zdjęć , nigdzie do tej pory nie publikowanych .
Poziom artykułów gwarantują autorzy o niekwestionowanej pozycji .

Może faktycznie z oceną całości należy poczekać kilka tomów, jednak nr. I - j.w.

Swoją drogą, miło Bolku że spotykamy się na kolejnym forum
W sumie autorzy są praktycznie ci sami ... większość nazwisk się dubluje, z wyjątkiem osób będących specjalistami np. w kawalerii jak p. Tym czy p. Kukawski.

P.S. po cichu czekam na piechotę
Piechota, może się kiedyś doczekamy

W serii o piechocie z pewnością pojawiło by się więcej autorów i kolekcji więcej do przeglądu.
Wychodzi więc, że seria powinna być wydana z jeszcze większym rozmachem
ale kto się tego podejmie ???
Po drodze jeszcze artyleria itd.
Się rozmarzyłem

Ponieważ już mogę , zdjęcie publikacji z mojej półki o których pisałem kilka postów wyżej.


Tom II omawiający ckm Browning wz.30 w zupełności mnie zadowala, jak do tej pory jest to najobszerniejsze polskie opracowanie na temat tej broni.
Trzeba przyznać, że same fotki, zwłaszcza ich jakość jest naprawdę godna podziwu, pewnie trochę się powtarza na necie, ale jednak co druk to druk.
Na pewno część sprzętu będzie miało swoje obszerne bibliografie, ale warto poszukać takich smaczków jak ten "pancerniak" w pierwszym tomie.
Czy kolejne tomy są w podobnej cenie czy jak zwykle dużo wyższe?
Kolejne są w cenie 14,99
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • metta16.htw.pl