, Mundury garnizonowe, lata 50-te ďťż

Mundury garnizonowe, lata 50-te

Niszczarka do głowy
Koledzy pokażą swoje skarby



Szewiotowa kurtka z 1956 r.

Niestety kurtka nie datowana, może szyta prywatnie ?

KBW data nie czytelna






Mój, bez pieczątek


Twoj to lata 60-te albo i pozniejsze. Nie wiem czy siedzisz w temacie lwp, i czy zaowazyles ze na powyzszych mundurach znajduja sie wypustki na mankietach.
Zauważyłem, tyle że osoba nosząca ten mundur wróciła z wojska w 1958 z tym właśnie mundurem
Hehe, takich histori od starszych osob wiele slyszalem, np. Kiedys od starszego czlowieka dostalem czapke rogatywke twierdzil iz w tej oto czapce walczyl we wrzesniu 1939, co ciekawe czapka byla z lat 40-tych drugiej polowy.
A może....?

Niby wypustek nie ma, ale guziki są raczej "pro 50"
W latach 60-tych chyba już plastiki dawali do mundurów?
Po pierwsze guziki mozna przyszyc jakie sie chce, a po drugie zobacz na kieszenie ?? Na ich wykonanie, a po trzecie co to za tasma dystynkcyjna ?? Lepsze fotki trza by.
Postaram się o szczegółowe
Czemu niby kurtka z czerwonymi wypustkami jest OK z lat 50tych a ta z granatowymi to juz 60te ??? Tego nie panimaju. Kurtki te zdaje sie byly i w latach 50-tych . Kolorow wypustek bylo sporo jak i przy czapkach . Czerwone piechota , czarne pancerne, zielone WOP, granatowe KBW , niebieskie lotnicze, zolte 1DP im. T. Kosciuszki , biale zandarmeria , malinowe zdaje sie lekarzy no i granatowe z czerwonym otokiem dla Kadetow ...... i strazy pozarnej czapki. Nie wiem czy to wszysko ale mozna mnie poprawic . Uzywane byly do lat 60-tych a pozniej juz zmieniono i byly bez wypustek a otoki pozostaly tyle ze wymienne do jednego typu czapki no i lotnicze zrobiono na szare z czarnym otokiem ale to w 60tych latach. Pozdro.
Zauwaz ze nikt powyzej nie napisal ze kurtka z granatowymi wypustkami KBW to juz po 1960, tylko ze kurtka zalaczona przez szeregowy-sztuk to lata po 1960.
Tak , to mozliwe , te kurtki dlugo sluzyly w departamencie . Ja nie napisalem ze to kurtka z lat 50-tych tylko ze takie wypustki byly w latach 50-tych ale ja sie na kurtkach az tak dobrze nie znam by dyskutowac na ten temat . Jesli inni twierdza ze to 60te to pewnie tak jest , ja uczulam tylko na wypustki ze takie byly juz wczesniej. Pozdro.
Ja kombinuję z opcją, że nikt przy tym mundurze nie grzebał wedle tego co mówi Tomek. Może wtedy łapałby się jeszcze pod lata 50-te. Tak samo jest z płaszczami, które weszły w 1959 roku, a każdy mówi: "eeee, to lata 70-te"
Niestety w temacie umundurowania z lat 50-tych nie znalazłem tego munduru pośród moich papierków.
Panowie, a kiedy weszły w użycie płaszcze 2 rzędowe?
Powiedzmy tak; Czapki z granatowym otokiem KBW to wz46
Czapki z czerwonym otokiem wojsk ladowych to wz49
Mundury z wypustkami na mankietach to wz52 i byly stosowane do 1960 roku Po 60tym wypustki na mankietach zniknely.
Czapki z innymi otokami jak zolty , czarny , niebieski , zielony to wz52
2rzedowy polplaszcz lotniczy oficerski wz49
2 rzedowy plaszcz dla wojsk ladowych wz60
2 rzedowy plaszcz lotniczy wz58
pozdro.
Czapka z granatowym otokiem wz46 to piechota Michal ma jedna piechoty i bodajze wopu. Co do plaszczy 2 rzedowych sie nie wypowiadam ponieraz lektury nie posiadam. Kiedys widzialem kilka ponoc byly to czeskie, rownierz kolejarze w latach 50-tych posiadali plaszcze 2 rzedowe, ale z tez do Michala
Nie , czapka KBW okragla to wz46 . Byly uzywane od 1946 roku w KBW. Rogatywki z granatowym otokiem byly uzywane przez piechote ..... i KBW ale chyba bardziej prywatnie jako ze braki w umundurowaniu a rogatywka lepiej wygladala przy utrwalaniu wladzy ludowej Ale to tylko oficerowie sobie na to pozwalali , wojsko KBW mialo czapki okragle a najczesciej uzywali zwyklych polowych . Przy czapkach okraglych czesto mozna spotkac zerwane okucia z daszka by slonce sie nie odbijalo jak ganiali w nich po lasach . WOP to jest wz46 . Rogatywki z ciemnozielonym otokiem artylerii wz35 wprowadzono oficjalnie 1 VIII 1945 ale noszona byla od Lipca 1944. Jednak wiekszosc rogatywek to wz46 . Dlugo sie nie nachodzily. Pozdro.
Posiadam właśnie płaszcz 2 rzędowy, już z plastikami, od tej samej rodziny, ciut może się różni od tych współczesnych. Więc wychodzi że to 60 r Tak czy siak, kurteczka dla mnie przyjemna
Jest tak jak RADZIO pisze.
Na chlopski rozum to rogatywek powojennych bylo mniej niz przedwojennych i to bardzo a mimo to wiecej przetrwalo tych powojennych . Choc trzeba przyznac ze sa takie rarytasy wsrod powojennych czapek ktore bym chcial miec ale pewnie ich miec nie bede No a najmniej to bylo w PSZ , tamte to prawie kazda to rarytasik. Wsadzil bym troche fotek z powojennymi czapkami ale nie wiem jak i zaraz ktos powie ze nie chce mi sie tego robic i innych podpuszczam by robili to za mnie. Pozdro.
Smialo pomoge Co do rogatywek PSZ to widzialem tylko jedna, i to na fotce :/
Mundur znajomego:

Ładnie wyeksponowany
Pani...


... i pan

Fajne komplety ale co one takie wszystkie obszarpane ? Myszy w domu masz?
Tak to jest, gdy się bierze mundury, które fotografowano śrubokrętem. Troszkę kasy poszło się rypać, ale żal się tego teraz pozbywać. Lekki tuning i "ujdzie w tłoku".
Jak nie ma takiej potrzeby to zostawic , nie pozbywac sie .Jak bedziesz mial wiecej w lepszych stanach to wtedy puscic komus kto bardzo bedzie chcial i nie bedzie mial zadnego.

Niestety kurtka nie datowana, może szyta prywatnie ?


Tak mnie naszło w kwestii tej kurtki. Czy skórzany pas z kaburą to w tym wypadku dobre połączenie? Chodzi mi o to że z tego co do tej pory widziałem, mundur gabardynowy, z wypustkami na rękawie i zapinany na siedem guzików, to ubiór galowy.
Wedle "Żołnierza polskiego" ubiór ten wprowadzono 12 X 1953r. rozkazem Ministra Obrony Narodowej nr 58/ MON z 16 IX 1953.
Poniżej przedstawiam sylwetki oficerów z lat 50-tych, ale żaden z nich nie ma na sobie wyżej wymienionego munduru w "formie służbowej".
Teraz pytanie: "Żołnierz..." nie pokazuje wszystkiego, czy sylwetka Lecha jest niepoprawna?
Od razu mówię, ze nie czepiam się czy cuś, ale interesuje mnie samo zagadnienie

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • metta16.htw.pl