, PROTOKӣ NR VII /2011 z V sesji Rady Miejskiej w Zatorze 

PROTOKÓ£ NR VII /2011 z V sesji Rady Miejskiej w Zatorze

Niszczarka do głowy
PROTOKÓ£ NR VII /2011 z V sesji Rady Miejskiej w Zatorze, która odby³a siê dnia 22 lutego 2011r. w sali obrad Urzêdu Miejskiego w Zatorze.

Data: 2011-03-10, Numer: 7, Kadencja: 2010 - 2014

Czas trwania sesji: 14.00- 17.10

Obecni: radni Rady Miejskiej w Zatorze, zgodnie z list± obecno¶ci stanowi±c± za³±cznik nr 1 do protoko³u oraz zaproszeni go¶cie, zgodnie z list± stanowi±c± za³±cznik nr 2.

Porz±dek sesji stanowi za³±cznik nr 3.

Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocno¶ci obrad.

O godz. 14.00 Przewodnicz±cy Rady Miejskiej w Zatorze Stanis³aw Orlicki otworzy³ obrady VII sesji Rady Miejskiej w Zatorze, przywita³ radnych oraz go¶ci i na podstawie listy obecno¶ci stwierdzi³ kworum – w momencie otwarcia obrad na sali obecnych by³o 12 radnych (nieobecni radni: Jan Marek Strza³a, Krzysztof Kluska, Franciszka Jarosz).

Przedstawienie porz±dku obrad.

Przewodnicz±cy Rady Miejskiej Stanis³aw Orlicki przedstawi³ porz±dek obrad i zapyta³ czy kto¶ chcia³by wnie¶æ zmiany do porz±dku.

Kierownik Dzia³u Gospodarki Przestrzennej Maciej Romañski wnosi o wprowadzenie do programu dwóch projektów uchwa³ w sprawie :

zmiany uchwa³y nr LXIII/371/10 Rady Miejskiej w Zatorze z dnia 14 wrze¶nia 2010r. w sprawie przyst±pienia do sporz±dzenia zmiany Studium uwarunkowañ i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zator;

wyra¿enia zgody na nabycie przez Burmistrza Zatora nieruchomo¶ci w drodze przetargu.

Przewodnicz±cy zaproponowa³ , aby punkty te przedstawiæ w pkt. 7 ppkt. 6 i 7 .

Nastêpnie podda³ pod g³osowanie porz±dek z proponowanymi zmianami. Porz±dek ze zmianami zosta³ przyjêty jednog³o¶nie /12 „za”/.

Przyjêcie protoko³u z V sesji z dnia 25 stycznia 2011 r. i VI sesji z dnia 7 lutego 2011r.

Przewodnicz±cy Rady Miejskiej Stanis³aw Orlicki zapyta³ radnych o uwagi do protoko³ów.

Uwag nie zg³oszono, wobec czego podda³ pod g³osowanie przyjêcie protoko³ów bez odczytywania.

Protokó³ z V sesji z dnia 25 stycznia 2011r. zosta³ przyjêty jednog³o¶nie /12 „za”/.

Protokó³ z VI sesji z dnia 7 lutego 2011r. zosta³ przyjêty jednog³o¶nie /12 „za”/.

Sprawozdanie Burmistrza z pracy miêdzy sesjami.

Burmistrz Zatora Zbigniew Biernat przedstawi³ sprawozdanie z realizacji zadañ w Gminie Zator za okres: od 24 stycznia 2011r. do 18 lutego 2011r. (za³±cznik nr 4).

Do obrad do³±czy³ radny Krzysztof Kluska.

Informacja Komendanta Komisariatu Policji w Zatorze oraz Komendanta Powiatowego Policji w O¶wiêcimiu o stanie bezpieczeñstwa publicznego w Mie¶cie i Gminie.

Na wstêpie g³os zabra³ Komendant Powiatowy Policji Janusz Barcik który powiedzia³, ¿e wspó³praca powiatu z Komisariatem Policji w Zatorze uk³ada dobrze. Oczywi¶cie jest wiele problemów , z którymi Policja siê boryka, takimi chocia¿by jak obcinanie etatów , w Zatorze obecnie jest liczba etatów zmala³a i jest jeden wolny wakat. Stan bezpieczeñstwa w gminie utrzymywany jest na dobrym poziomie.

Informacjê o bezpieczeñstwie publicznym w mie¶cie i gminie (za³±cznik nr 5) przedstawi³ Komendant Komisariatu Policji w Zatorze, Grzegorz ¦roda.

Otwarcie dyskusji:

Przewodnicz±cy Stanis³aw Orlicki zwróci³ siê do Komendanta ¦rody z pro¶b± o wzmo¿enie kontroli w Graboszycach i innych so³ectwach gminy, w stosunku do kierowców, a szczególnie posiadaczy motorów, którzy czêsto nie przestrzegaj± zasad ograniczonych prêdko¶ci.

Radna Barbara Go³da zapytuje, czy Policja mo¿e w jaki¶ sposób pomóc w temacie ustawienia ¶wiate³ na przej¶ciu dla pieszych obok bloków, na ulicy O¶wiêcimskiej . Kolejna sprawa jak± zg³asza radna to ustawienie zakazu zatrzymywania siê na ulicy Kolejowej tu¿ przed skrzy¿owaniem z ulic± O¶wiêcimsk±. Zatrzymuj±ce siê tam samochody tarasuj± przejazd i mocno utrudniaj± poruszanie siê w tym miejscu.

Radna Maria Malinkiwicz zapytuje, czy jest mo¿liwo¶æ ustawienia dodatkowych patroli przy przej¶ciu dla pieszych na ulicy O¶wiêcimskiej, miêdzy godzin± 7.00- 8.00 , kiedy dzieci udaj± siê do szko³y.

Komendant Janusz Barcik: ograniczona ilo¶æ wakatów powoduje, ¿e czêsto musimy wybieraæ w które miejsce nale¿y wys³aæ patrol. Zatorska Policja posiada tylko jeden radiowóz i w kompetencji komendanta i od jego decyzji zale¿y, w którym kierunku ten patrol zostanie skierowany.

Je¿eli chodzi o ustawienie znaków, czy ¶wiate³ na przej¶ciu dla pieszych, to nie jest to nie nale¿y to do kompetencji Policji, natomiast ka¿dy uzasadniony wniosek w tej kwestii policja popiera.

Komendant Grzegorz ¦roda : radiowóz wysy³amy tam gdzie w danym okresie jest najwiêksza potrzeba kontroli. I tak np. w okresie rozpoczêcia i zakoñczenia roku szkolnego patrole wzmo¿one s± w okolicy szkó³, natomiast w okresach ferii i wakacji patrolujemy miasto i gminê w miejscach, w którym skupia siê du¿a ilo¶æ m³odzie¿y.

Na zakoñczenie dyskusji przewodnicz±cy rady Stanis³aw Orlicki podziêkowa³ komendantom za przybycie oraz za dobr± wspó³pracê .

Do rady do³±czyli radni: Jan Marek Strza³a i Franciszka Jarosz.

Interpelacje radnych Rady Miejskiej w Zatorze.

Nie zg³oszono.

Przedstawienie projektu uchwa³y w sprawie zatwierdzenia taryfy zbiorowego zaopatrzenia w wodê;

Projekt uchwa³y (za³±cznik nr 6) wraz z uzasadnieniem przedstawi³ kierownik KZWik w Zatorze Antoni Wanat.

Komisje sta³e pozytywnie zaopiniowa³y projekt uchwa³y.

Otwarcie dyskusji:

Radna Barbara Go³da zapytuje kiedy by³a ostatnia podwy¿ka taryf wody.

Kierownik Antoni Wanat: podwy¿ka jest co roku.

Radna B. Go³da : podwy¿ka na poziomie 7% w stosunku rocznym to jest za du¿o.

Kolejne pytanie, które zada³a radna, to czy Zak³ad Komunalny utrzymuje siê tylko z wody, czy wykonuje jakie¶ inne us³ugi, które przynosz± dochód.

Kierownik A. Wanat: zak³ad prowadzi dzia³alno¶æ w czterech dzia³ach – wodoci±gi, gospodarka ¶ciekowa komunalna i mieszkaniowa. Najgorzej przedstawia siê sytuacja w dziale komunalnym, do którego ci±gle jeszcze musimy dop³acaæ. Zatrudnieni w zak³adzie pracownicy wykonuj± zadania w zale¿no¶ci od istniej±cych potrzeb.

Radna B. Go³da : czy kierownik wnioskuje do gminy o umorzenie choæby czê¶ci podatku od nieruchomo¶ci

Kierownik A. Wanat: wniosek taki by³ sk³adany do burmistrza.

Burmistrz Zatora : zak³ad musi poruszaæ siê w ramach mo¿liwo¶ci, które siê stwarzaj±. Nie mo¿na stwarzaæ fikcji ekonomicznej. Je¿eli chodzi o podatek, który zak³ad komunalny p³aci od nieruchomo¶ci , to wyszli¶my z bardzo niskiego pu³apu , bo 0,5 % ,gdzie maksymalna musi byæ 2%. Komisje rady w tym roku musz± bardzo skrupulatnie zaj±æ siê analiz± funkcjonowania ca³ej gospodarki wodno-kanalizacyjnej w gminie.

Skarbnik Zatora Agata Kudzia : zak³ad nie ma umorzonego podatku, ale gmina daje zak³adowi dotacje na ¶rodki trwa³e.

G³osowanie nad projektem uchwa³y :

Za: 14

Przeciw: 0

Wstrzyma³o siê: 1

Uchwa³a 14 g³osami „za” , 0 „przeciw” , 1 „wstrzymuj±cym siê” zosta³a podjêta .

Przedstawienie projektu uchwa³y w sprawie zatwierdzenia taryfy zbiorowego odprowadzania ¶cieków;

Projekt uchwa³y (za³±cznik nr 7) wraz z uzasadnieniem przedstawi³ kierownik KZWik w Zatorze Antoni Wanat.

Opinie Komisji sta³ych:

Komisja Bud¿etowo- Gospodarcza : 2 g³osy „za” , 2 g³osy „przeciw”.

Komisja O¶wiaty i Zdrowia: pozytywna.

Komisja Samorz±dowa: pozytywna.

Otwarcie dyskusji:

Radna B. Go³da zwróci³a siê z zapytaniem :

czy w stosunku do mieszkañców gminy, którzy nie s± pod³±czeni do kanalizacji s± podejmowane dzia³ania, aby rozliczyæ te osoby ze ¶cieków.

czy tam gdzie s± wywo¿one ¶cieki beczkowozami, czy te ¶cieki faktycznie trafiaj± na oczyszczalniê.

Kierownik Maciej Romañski: w ramach mo¿liwo¶ci etatowych urzêdu te dzia³ania s± podejmowane, jednak nie wszystko mo¿na wyegzekwowaæ. Ka¿dego pod³±czeñ do sieci kanalizacyjnej przybywa, jednak takie przypadki nie pod³±czonych domów s± i bêd±. W najbli¿szym czasie przygotowujemy szczegó³owe analizy i bêd± podejmowane przez urz±d dzia³ania w stosunku tych osób które nie dokonuj± tego obowi±zku.

Burmistrz Zatora : egzekwowanie tych pod³±czeñ na drodze administracyjnej jest nieskuteczne.

Je¿eli chodzi o kanalizacjê, to ze ¶rodków unijnych planujemy dokoñczyæ kanalizacjê w Graboszycach i Grodzisku.

Pozostaje wykonanie kanalizacji w Smolicach i Rabusiowicach.

Radna Franciszka Jarosz: poniewa¿ z wyja¶nieñ kierownika Wanata wynika, ze proponowana stawka na nawet na poziomie 14% it ak nie bêdzie wystarczaj±ca, dlatego radna stawia wniosek o podwy¿szenie taryfy za ¶cieki w tym miesi±cu na poziomie 10% , a byæ mo¿e w przysz³ych miesi±cach dokonaæ kolejnej podwy¿ki. W ten sposób ta podwy¿ka nie bêdzie naraz dotkliwa dla mieszkañców.

Burmistrz Zatora Zbigniew Biernat : taryfa jest wyliczana, a nie uznaniowa . Nie mo¿na zmieniæ warto¶ci wnioskowanej przez kierownika zak³adu . Je¿eli rada nie zatwierdzi tej stawki, to rada bêdzie musia³a znale¼æ w bud¿ecie gminy, pokrycie tej ró¿nicy , która wynika z wniosku kierownika zak³adu. Ponadto taryfa jest zatwierdzania na rok i w trakcie nie mo¿e byæ zmieniana, obowi±zuje przez ca³y rok, a wiêc nie ma mo¿liwo¶ci rozdzielenia tej podwy¿ki.

Radna Barbara Gwi¿d¿: jak kszta³tuje siê cena ¶cieków w innych gminach.

Kierownik Wanat : nasze stawki s± najni¿sze w okolicy.

Radna B. Gwi¿d¿ : obni¿enie stawek mo¿e spowodowaæ adekwatne do naszych dzia³anie gminy Babice i obni¿enie tych stawek równie¿ w Babicach. Gminy Zator, chyba na to nie staæ.

Burmistrz Zatora : skutecznym dzia³aniem w omawianej kwestii mo¿e byæ szybki rozwój naszej gminy . Gmina Babice w ogóle nie ma kanalizacji . W wiêkszo¶ci ogromny ciê¿ar doci±¿ania oczyszczalni na przestrzeni ostatnich lat , ponios³a tylko gmina Zator.

Przewodnicz±cy Stanis³aw Orlicki: wszyscy mamy ¶wiadomo¶æ ¿e gospodarka wodno-¶ciekowa w naszej gminie jest w nie najlepszym stanie. Je¿eli nie bêdzie ¶cieków, to nie bêdzie te¿ ekonomi. Co roku stajemy przed dylematem podwy¿ek za ¶cieki, jednak bior±c pod uwagê sytuacjê w tej gospodarce musimy wybraæ mniejsze z³o. W zwi±zku z powy¿szym przewodnicz±cy zapytuje radn± Franciszkê Jarosz, czy podtrzymuje swój wniosek. Radna prosi o przeg³osowanie jej wniosku.

G³osowanie nad wnioskiem o podwy¿szenie op³at za ¶cieki o 10% , a po analizie, dokonaæ kolejnej podwy¿ki.

G³osowanie nad wnioskiem:

Za: 1

Przeciw: 14

Wstrzyma³o siê: 0

Wniosek zosta³ oddalony.

G³osowanie nad projektem uchwa³y w sprawie zatwierdzenia taryfy zbiorowego odprowadzania ¶cieków :

Za: 12

Przeciw: 0

Wstrzyma³o siê: 3

Uchwa³a 12 g³osami „za” , 0 „ przeciw” , 3 „wstrzymuj±cymi siê” zosta³a podjêta .

Przedstawienie projektu uchwa³y w sprawie ustalenia górnych stawek op³at ponoszonych przez w³a¶cicieli nieruchomo¶ci za us³ugi w zakresie odbierania odpadów komunalnych;

Projekt uchwa³y (za³±cznik nr Cool wraz z uzasadnieniem przedstawi³ kierownik Dzia³u Gospodarki Przestrzennej Maciej Romañski. Poniewa¿ komisje w pkt. 1 uchwa³y wnioskowa³y o okre¶lenie górnej stawki 95 z³. , kierownik prosi o wprowadzenie autopoprawki do projektu.

Wniosek ZUK w O¶wiêcimiu o podwy¿szenie op³at ponoszonych za odpady komunalne stanowi za³. Nr. 9

Komisje sta³e pozytywnie zaopiniowa³y projekt uchwa³y z uwzglêdnieniem wniosku komisji okre¶lenia górnej stawki na 95 z³. 95 z³.

Otwarcie dyskusji:

Radna Barbara Gwi¿d¿: ile osób w Palczowicach ma podpisane umowy.

Kierownik Romañski : ok. 80%. jeszcze w tym kwartale bêdzie sporz±dzony wykaz osób mieszkañców gminy , którzy nie maj± sporz±dzonych umów na odbieranie odpadów i osoby te bêd± zobligowane do wyja¶nienia, co siê robi± z tymi odpadami.

G³osowanie nad projektem uchwa³y

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzyma³o siê: 0

Uchwa³a zosta³a podjêta jednog³o¶nie.

Przewodnicz±cy og³osi³ 15 minutow± przerwê.

Przedstawienie projektu uchwa³y w sprawie zmiany uchwa³y Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Zator na lata 2011-2021;

Zmiany w uchwale Wieloletnie Prognozy Finansowej przedstawi³a oraz obja¶nienia do uchwa³y omówi³a Skarbnik Zatora Agata Kudzia. Projekt uchwa³y i obja¶nienia stanowi± za³±cznik Nr 9 .

Autopoprawka do projektu :

- Zadanie wyposa¿enia OSP w Zatorze finansowane w 2012 r. kwota 12.000 z³.

- O 30 z³ uzupe³niona zostaje rezerwa kryzysowa.

Komisje sta³e pozytywnie zaopiniowa³y projekt uchwa³y.

Wniosków nie zg³oszono.

G³osowanie nad projektem uchwa³y z autopoprawkami:

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzyma³o siê: 0

Uchwa³a wraz z autopoprawkami zosta³a podjêta jednog³o¶nie.

Przedstawienie projektu uchwa³y w sprawie zmiany uchwa³y Bud¿etowej Gminy Zator na rok 2011;

Projekt uchwa³y ( za³±cznik nr 10) wraz z uzasadnieniem przedstawi³a Skarbnik Zatora Agata Kudzia.

Komisje sta³e pozytywnie zaopiniowa³y projekt uchwa³y.

Wniosków nie zg³oszono.

G³osowanie nad projektem uchwa³y:

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzyma³o siê: 0

Uchwa³a zosta³a podjêta jednog³o¶nie.

Przedstawienie projektu uchwa³y w sprawie zmiany uchwa³y nr LXIII/371/10 Rady Miejskiej w Zatorze z dnia 14 wrze¶nia 2010r. w sprawie przyst±pienia do sporz±dzenia zmiany Studium uwarunkowañ i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zator;

Projekt uchwa³y wraz z uzasadnieniem (za³±cznik nr 11 ) przedstawi³ kierownik Dzia³u Gospodarki Maciej Romañski.

Komisje sta³e pozytywnie zaopiniowa³y projekt uchwa³y.

Wniosków nie zg³oszono.

G³osowanie nad projektem uchwa³y :

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzyma³o siê: 0

Uchwa³a zosta³a podjêta jednog³o¶nie.

Przedstawienie projektu uchwa³y w sprawie wyra¿enia zgody na nabycie przez Burmistrza Zatora nieruchomo¶ci w drodze przetargu.

Projekt uchwa³y wraz z uzasadnieniem (za³±cznik nr 12) przedstawi³ kierownik Dzia³u Gospodarki Przestrzennej Maciej Romañski.

W §1 projektu uchwa³y kierownik wniós³ o dopisanie po s³owach obr. 4 zapis: „w Zatorze”.

Komisje sta³e pozytywnie zaopiniowa³y projekt uchwa³y.

Wniosków nie zg³oszono.

G³osowanie nad projektem uchwa³y z autopoprawk± :

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzyma³o siê: 0

Uchwa³a z autopoprawka zosta³a podjêta jednog³o¶nie.

Przedstawienie projektu uchwa³y w sprawie przyjêcia planów pracy komisji sta³ych Rady Miejskiej w Zatorze;

Projekt uchwa³y (za³±cznik nr 13 ) przedstawi³ przewodnicz±cy rady Stanis³aw Orlicki . Plany pracy ponownie analizowane by³y na posiedzeniach komisji.

Komisje sta³e pozytywnie zaopiniowa³y projekt uchwa³y.

Wniosków nie zg³oszono.

G³osowanie nad projektem uchwa³y :

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzyma³o siê: 0

Uchwa³a zosta³a podjêta jednog³o¶nie.

Przedstawienie projektu uchwa³y w sprawie przyjêcia przyjêcia planu pracy Rady Miejskiej na 2011 rok

Po dopracowaniu przez radnych planów pracy poszczególnych komisji opracowany zosta³ równie¿ plan pracy rady. Projekt uchwa³y (za³±cznik nr 14 ) przedstawi³ przewodnicz±cy rady Stanis³aw Orlicki.

Komisje sta³e pozytywnie zaopiniowa³y projekt uchwa³y.

Wniosków nie zg³oszono.

G³osowanie nad projektem uchwa³y:

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzyma³o siê: 0

Uchwa³a zosta³a podjêta jednog³o¶nie.

Przedstawienie projektu uchwa³y w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Henryka Polanka na bezczynno¶æ Urzêdu Miejskiego w Zatorze.

Projekt uchwa³y (za³±cznik nr 15) wraz z uzasadnieniem odczyta³ przewodnicz±cy rady Stanis³aw Orlicki.

Komisje sta³e pozytywnie zaopiniowa³y projekt uchwa³y.

Wyja¶nienia do projektu uchwa³y z³o¿y³a przewodnicz±ca komisji rewizyjnej Maria Malinkiewicz oraz kierownik KZWik w Zatorze Antoni Wanat.

Wniosków nie zg³oszono.

G³osowanie nad projektem uchwa³y :

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzyma³o siê: 0

Uchwa³a zosta³a podjêta jednog³o¶nie.

Wolne wnioski i zapytania.

Radny Jan Marek Strza³a :

przegl±d hydrantów na terenie gminy Zator ;

Komisja O¶wiaty z³o¿y³a wniosek o reaktywacjê Zwi±zku Harcerstwa Polskiego na terenie gminy Zator ;

w imieniu przewodnicz±cych komisji radny zwraca siê z pro¶b± o ich zapraszanie na spotkania które odbywaj± siê na terenie gminy a dotycz± kwestii mieszkañców.

w zwi±zku z niezadowoleniem mieszkañców Osiedla Centrum w kwestii procedury zwi±zanej ze zmian± nazewnictwa ulicy Kongresowej na ulicê Jacka Kuronia – w imieniu tych mieszkañców radny wnosi o dog³êbn± analizê zagadnienia dotycz±cego zmiany nazewnictwa tej ulicy.

W dalszej czê¶ci posiedzenia przewodnicz±cy rady Stanis³aw Orlicki odda³ g³os przyby³ym na posiedzenie mieszkañcom Zatora.

P. Barbara Kêdzierska odczyta³a tre¶æ pisma, które stanowi za³±cznik Nr 16 do protoko³u.

Nastêpnie zwróci³a siê do radnych z pro¶b± o ponowne podjêcie uchwa³y i przywrócenie stanu poprzedniego, kiedy ulica mia³a nazwê ulicy Kolejowej lub ewentualnie zmieniæ obecn± nazwê Porozumieñ Sierpniowych na jak±¶ inn± nazwê np. proponowan± przez mieszkañców w ankietach nazwê Stanis³awa Lema.

Radny powiatowy S³awomir Momot : przyzna³ racjê p. Kêdzierskiej. Rada podejmuj±c t± uchwa³ê sugerowa³a siê opini± pozytywn± przewodnicz±cych osiedli. Radny powiatowy stwierdzi³, ¿e ¿adnej takiej opinii nie wydawano. Ponadto radni nie wziêli pod uwagê propozycji mieszkañców w kwestii nadania nazw ulic, które proponowane by³y w ankietach.

Sekretarz Bogus³awa Smreczyñska odpowiedzia³a, ¿e konsultacje by³y prowadzone.

Z kolei g³os zabra³a p. Jadwiga Za³usiñska, która stwierdzi³a, ¿e w ankietach mieszkañcy nie wyrazili zgody na zmianê ulicy Kongresowej. Zgadzali siê na nazwê ulicê, ale Kongresow±. S±dzili, ¿e zmiana ulicy Kongresowej dotyczy ca³ej ulicy, a nie tylko czê¶ci tej ulicy. Otrzymali te¿ informacjê, ¿e radni zapoznali siê z opini± urzêdu i ankietami mieszkañców, co nie jest prawd±. Ponadto uchwa³a by³a podjêta w kwietniu , natomiast mieszkañcy dostali informacjê o tym fakcie dopiero w styczniu br. nie daj±c mo¿liwo¶ci odwo³ania siê od tych decyzji. Pomimo jednak up³ywu terminu poinformowa³a, ¿e mieszkañcy z³o¿± odwo³ania do wy¿szych instancji. Kolejnymi zarzutami jest to, ¿e na ulicy Kongresowej jest sze¶æ zau³ków, a tylko w stosunku do jednego zosta³a ta zmiana wykonana. Jaki wiêc by³ powód tej zmiany. Nowe nazewnictwo ulic wymusza równie¿ na mieszkañcach ponoszenie kosztów zwi±zanych choæby z wymian± dokumentów.

Przewodnicz±cy Rady Stanis³aw Orlicki: jest to temat bardzo kontrowersyjny. Rada kierowa³a siê tylko i wy³±cznie kwestiami merytorycznymi. Konsultacje na pewno by³y przeprowadzane. Uchwa³a zosta³a podjêta jednog³o¶nie, a opinia mieszkañców nie jest wi±¿±ca. Rada podjê³a tak± decyzjê w dobrym celu, aby uporz±dkowaæ zasz³o¶ci.

Kierownik Maciej Romañski: kiedy jest dobry moment na takie zmiany. Ka¿dy zau³ek powinien mieæ nadan± nazwê, poniewa¿ gmina siê rozwija powstaj± nowe budynki i musimy ju¿ dzisiaj zacz±æ porz±dkowaæ te kwestie. Z punktu widzenia gminy lepiej jest wprowadzaæ te zmiany teraz kiedy budynków nie jest jeszcze du¿o.

Radna Barbara Gwi¿d¿ zapyta³a dlaczego panie nie uczestniczy³y w obradach wtedy kiedy uchwa³a ta by³a g³osowana. To ¿e gmina nadaje nowe ulice i porz±dkuje numery jest nie do unikniêcia.

P. Krystyna Kajdas: nie wiedzieli¶my, ¿e bêdzie to g³osowane na sesji, o tym fakcie nie zostali¶my poinformowani.

Radny S³awomir Momot: 100% mieszkañców ulicy Kolejowej wyrazi³o zgodê na nadanie ulicy podaj±c propozycjê trzech nazw. Jednak ¿adna z tych nazw nie zosta³a wybrana przez urz±d.

P. Barbara Kêdzierska: radni czytali opracowanie przez urz±d o przeprowadzonych konsultacjach, lecz nie zapoznawali siê z tymi konsultacjami.

P. Jadwiga Za³usiñska: zale¿a³o nam na tym, aby ta decyzja by³a równie¿ nasza decyzj±. W dalszym ci±gu wnioskujemy o zmianê tej uchwa³y.

Pan Henryk Fierdonek : zadaje pytanie o ulicê ¦wierczewskiego. 98% mieszkañców tej ulicy nie wyrazi³o zgodê na nazwê ulicy.

Przewodnicz±cy Stanis³aw Orlicki : nikt nie mówi, ¿e radni o tym nie wiedzieli, rada mo¿e uwzglêdniæ propozycje mieszkañców, ale nie musi, ankiety nie s± wi±¿±ce. W podjêciu tej uchwa³y nie by³o ¿adnych uchybieñ. Zdawali¶my sobie sprawê, ¿e podjête przez nas decyzje nie bêd± popularne. Zator siê rozwija i ju¿ dzisiaj musimy podj±æ temat zwi±zany z nazewnictwem ulic, a szczególnie zmiany kontrowersyjnych nazw ulic.

Burmistrz Zatora do³±czaj±c siê do dyskusji powiedzia³, ¿e na spotkaniu z mieszkañcami wielokrotnie mówi³ o tym, ile ulic na zatorszczy¼nie nale¿a³oby zmieniæ. Generalnie tam, gdzie nie ma mo¿liwo¶ci wybudowania nowych budynków nie robimy zmian. Materia³y z konsultacji oraz opracowania z ich przebiegu by³y dla radnych dostêpne do wgl±du w urzêdzie i rada jednog³o¶nie podjê³a uchwa³ê o zmianie. Faktycznie jedyna zgoda na zmianê by³a dla bocznicy przy ulicy Kolejowej . W stosunku do pozosta³ych nie by³o zgody. Konsultacje s± wymogiem i czy rada to uwzglêdni, czy nie, to jest kwestia drugorzêdna. Pocz±tkowo zak³adali¶my zmiany ok. 50 ulic. Po analizie doszli¶my jednak do wniosku, ¿e tak du¿e zmiany w tak ma³ym mie¶cie, mog³yby wywo³aæ za du¿y chaos. Nigdy wcze¶niej nie by³o woli rady, aby do tego tematu przyst±piæ i tylko rada poprzedniej kadencji podjê³a ten trudny temat, radni byli równie¿ ¶wiadomi tego, ¿e strony mieszkañców bêd± sprzeciwy. W ca³ej Polsce 99% mieszkañców jest przeciwko jakimkolwiek zmianom i to czy panuje chaos nikogo nie obchodzi, a o taki stan rzeczy obwinia siê wtedy radê i gminê. Je¿eli rada zdecyduje o podjêciu takiej uchwa³y, to uszanuje tê decyzjê , ale to do niczego dobrego nie doprowadzi, wprowadzi to tylko chaos i zamieszanie, poniewa¿ procedura zwi±zana ze zmian± tych ulic ju¿ nast±pi³a. Odpowiadaj±c na zapytanie p. Fierdonka co do ulicy ¦wierczewskiego Burmistrz opowiedzia³, ¿e gmina ma zapewnienie Starosty, ¿e w marcu ma zostaæ podjêta uchwa³a o zwolnieniu mieszkañców tej ulicy z op³at.

Radny Bogdan Bieniek nawi±zuj±c do wcze¶niejszych wypowiedzi powiedzia³, ¿e jako przewodnicz±cy zarz±du osiedla uczestniczy³ w takich konsultacjach i mieszkañcy mieli przekazane informacje w tej kwestii.

Radny powiatowy S³awomir Momot : zwróci³ siê do radnych o wniesienie wniosku 5 radnych i przygotowanie zmiany uchwa³ w czê¶ci dotycz±cej zmiany ulicy Kolejowej na Porozumieñ Sierpniowych.

Sekretarz Zatora Bogus³awa Smreczyñska : procedura zmian ulic ju¿ ruszy³a. Proces odkrêcenia tego jest w tej chwili bardzo trudny. Zg³oszenia zosta³y ju¿ przes³ane do Urzêdu Skarbowego, ZUS i innych instytucji.

Przewodnicz±cy Rady Stanis³aw Orlicki podsumowuj±c dyskusjê powiedzia³, ¿e je¿eli bêdzie wola rady o podjêciu takiej decyzji to uchwa³a taka zostanie podjêta.

Zakoñczenie obrad VII sesji Rady Miejskiej.

Wobec wyczerpania porz±dku obrad Przewodnicz±cy Rady Miejskiej w Zatorze Stanis³aw Orlicki godz. 17.10 zamkn±³ obrady VII sesji Rady Miejskiej w Zatorze.

Za³±czniki do protoko³u znajduj± siê do wgl±du w pok. 201, I piêtro budynku Urzêdu Miejskiego w Zatorze.

Przewodnicz±cy Rady Miejskiej w Zatorze

Stanis³aw Orlicki

Wprowadzenie: Jaros³aw Momot

----------------------

ca³o¶æ skopiowana ze strony:

http://www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/BIP_w_Malopolsce/gminy/root_Zator/podmiotowe/Rada/Sesje/Protokoly+z+sesji+rady/2011/7-2011.htm



Z sesji a raczej z jej protoko³u zainteresowa³o mnie takie zdanie:

"Komendant Grzegorz ¦roda : radiowóz wysy³amy tam gdzie w danym okresie jest najwiêksza potrzeba kontroli. I tak np. w okresie rozpoczêcia i zakoñczenia roku szkolnego patrole wzmo¿one s± w okolicy szkó³, natomiast w okresach ferii i wakacji patrolujemy miasto i gminê w miejscach, w którym skupia siê du¿a ilo¶æ m³odzie¿y."

Dlaczego Policja w okresach ferii i wakacji skupia siê na m³odzie¿y a nie na mieszkañcach i turystach? Czy Policja w Zatorze uwa¿a m³odzie¿ za potencjalnych przestêpców, których nale¿y inwigilowaæ? Niech Policja zajmie siê bezpieczeñstwem a nie m³odzie¿±.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • metta16.htw.pl